Rośliny ozdobne w ogrodach

ny ogrodoweOgrody mogą znajdować się bezpośrednio przy domu, na terenie posesji należącej do właściciela budynku mieszkalnego. Takie ogrody w większości przypadków są mniejsze od ogrodów wolnostojących, do których ich właściciele

Rośliny ozdobne w ogrodach Ogród to nie tylko róże, czy drzewka owocowe, watro także mieć rośliny typu . Doskonale zajmą przestrzeń, mogą posłużyć za żywopłot i zazwyczaj są mało wymagające.

Najpopularniejsze rośliny ogrodowe

Ogrody mogą znajdować się bezpośrednio przy domu, na terenie posesji należącej do właściciela budynku mieszkalnego. Takie ogrody w większości przypadków są mniejsze od ogrodów wolnostojących, do których ich właściciele dojeżdżają w wybranym przez siebie momencie w celu ich pielęgnacji lub spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Zarówno przy domu, jak i w ogrodach mogą być sadzone tuje, które w Polsce należą do najpopularniejszych roślin ogrodowych, a do tego przeróżne krzewy ozdobne, choinki i żywopłoty. Oprócz tego w samych ogrodach sadzone są drzewa owocowe, które wymagają większej pielęgnacji od zwykłych drzew po to, żeby mogły wydawać owoce. Wielu ogrodników wciąż zajmuje się także sadzeniem najpopularniejszych polskich warzyw, takich jak ziemniaki czy marchewka.


Krótko o ogrodnictwie

Ogrodnictwo (hortologia) ? wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu, zwykle charakteryzujący się dużym nakładem środków produkcji, energii, budynków, kosztów, a co za tym idzie ? dużą wydajnością. Ogrodnictwo jest jedną z dyscyplin naukowych w obrębie dziedziny naukowej ? nauki rolnicze. W Polsce jest pięć uczelni wyższych, na których są wydziały ogrodnicze oraz kilka innych (zarówno publicznych jak i niepublicznych) na których prowadzone są studia na kierunku ogrodnictwo. Wydziały ogrodnicze są na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Warmińsko?Mazurskim w Olsztynie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrodnictwo


Pochodzenia bonsai

Sztuka uprawy bonsai pochodzi z Chin (jest tam nazywana penjing, również penzai), mimo że jest kojarzona głównie z Japonią. Według źródeł, Japończycy włączyli ją do swych tradycji w VIII wieku n.e. Pierwszy wiersz mówiący o bonsai pochodzi z połowy XIV w., jednak najwcześniejsze rysunki pochodzą ze skryptów z 1309 roku.

W przeszłości sztuką tą zajmowali się ludzie wysoko urodzeni ? arystokraci, osoby duchowne. Od XVII w. zajęli się nią zwykli ludzie.

Uzyskanie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletniej pielęgnacji, niekiedy kilku pokoleń ogrodników. Do uprawy wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, jak dęby, sosny, cisy, świerki, jałowce. Najmniej natomiast ceni się krótko żyjące gatunki roślin, jak np. topola.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bonsai



© 2019 http://informator.starachowice.pl/