O pracy w geodezji

iele skomplikowanych przyrządów i instrumentów pomiarowych. Klasyczne i znane wszystkim tyczki, na których spoczywają pryzmaty. Bardziej zaawansowanym technicznie urządzeniem wykorzystywanym do pomiarów kątów poziomych i pionow

O pracy w geodezji Są takie gałęzie biznesu, które dobrze rozwijają się lokalnie. Dobry przykład to . Krótko o geodetach i pracy geodety.

Urządzeni stricte geodezyjne

Geodeci wykorzystują w swojej pracy wiele skomplikowanych przyrządów i instrumentów pomiarowych. Klasyczne i znane wszystkim tyczki, na których spoczywają pryzmaty.

Bardziej zaawansowanym technicznie urządzeniem wykorzystywanym do pomiarów kątów poziomych i pionowych jest tachimetr elektroniczny. Urządzenie służy geodetom do mapowania, czy też tachimetrii punktów i przetworzenie ich na mapkę, którą później wykorzystuje się jako dokumentację i to na nich właśnie bazują wszelkie późniejsze podziały administracyjne.


O historii CODGiK w Wikipedii

CODGiK został utworzony 1 stycznia 1991 r. na mocy decyzji Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa jako gospodarstwo pomocnicze Ministerstwa. Podlegał bezpośrednio Głównemu Geodecie Kraju, będącego dyrektorem Departamentu Geodezji, Kartografii i Gospodarki Gruntami Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. W 1997 r. po powołaniu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK) jako jednostki podległej Ministerstwu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, następnie Ministerstwu Budownictwa, a od 2007 r. Ministerstwu Spraw Wewnętrznych CODGiK był gospodarstwem pomocniczym GUGiK utworzonym na mocy decyzji Głównego Geodety Kraju. Od 14 grudnia 2010 r. CODGiK funkcjonuje jako instytucja gospodarki budżetowej, utworzona zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralny_Ośrodek_Dokumentacji_Geodezyjnej_i_Kartograficznej


O początkach inwestycji

Jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę przy dużej inwestycji będziemy potrzebowali geodetę, aby wykonał kilka czynności. Jest to etap przygotowania do inwestycji i obejmuje utworzenie mapek do celów opiniodawczych oraz map topograficznych z danego terenu.

Po okazaniu odpowiednich dokumentów w urzędzie musimy czekać na wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dopiero po otrzymaniu decyzji pozytywnej można przystąpić do kolejnych etapów, czyli mapa do celów projektowych oraz pozwolenia na budowę.



© 2019 http://informator.starachowice.pl/