O nagłym bólu zęba

iwość, zazwyczaj staramy się jak najszybciej ją załagodzić. Doraźnym środkiem łagodzącym jest z pewnością lek przeciwbólowy, jaki bez problemu kupimy w aptece. Kolejny krok to wizyta u stomatologa, który znajdzie przyczynę problem

O nagłym bólu zęba

Jak radzić sobie z nagłym bólem zęba

Ból zęba nie należy do rzadko spotykanych sytuacji, ale z całą pewnością nie jest przyjemnym doznaniem. Kiedy nagle zaczynamy odczuwać tę dolegliwość, zazwyczaj staramy się jak najszybciej ją załagodzić. Doraźnym środkiem łagodzącym jest z pewnością lek przeciwbólowy, jaki bez problemu kupimy w aptece. Kolejny krok to wizyta u stomatologa, który znajdzie przyczynę problemu i będzie w stanie skutecznie nam pomóc. Oczywiście zdarza się, że ból pojawia się w czasie, kiedy gabinety stomatologiczne są zamknięte ? w nocy czy też w dni wolne od pracy. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wtedy liczyć na fachową pomoc ? w takich sytuacjach należy poszukać pogotowia stomatologicznego w pobliżu miejsca zamieszkania.


Kiedy z zęba wypada wypełnienie?

Wypadnięcie plomby z zęba leczonego u dentysty zdarza się w różnych sytuacjach ? najczęściej jest to najmniej spodziewany moment. Ze względu na fakt, że problem ten niesie za sobą kolejne, bo ząb narażony jest na dalsze uszkodzenia i działanie bakterii, konieczna jest jak najszybsza wizyta u stomatologa. Zwlekanie z nią może sprawić, że w efekcie konieczne będzie leczenie kanałowe, stąd nie warto lekceważyć wypadnięcia plomby. Jeśli dodatkowo ostre krawędzie zęba ranią język, szybka interwencja profesjonalisty jest tym bardziej istotna ? czasem trzeba udać się na pogotowie stomatologiczne, aby uniknąć mało przyjemnych urazów, a jednocześnie zapobiec dalszym uszkodzeniom i pozbyć się bólu.


Zębina - podstawowe fakty

Zębina, dentyna (łac. dentinum) ? tkanka leżąca pod szkliwem w obrębie korony zęba i pod cementem w obrębie szyjki i korzenia zęba. Zbudowana jest w ok. 70% z części nieorganicznej w postaci kryształów dwuhydroksyapatytu, w ok. 20% z materii organicznej w postaci kolagen (typu I), mukopolisacharydy, glikozaminoglikany, proteoglikany i fosfoproteiny oraz małe ilości cytrynianu, siarczanu chondroityny, nierozpuszczalnych białek i lipidów; pozostałe 10% stanowi woda1. Zębina jest wytworem odontoblastów, które należą do miazgi zęba i tworzą na jej obwodzie zbitą jednokomórkową warstwę.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C4%99bina



© 2019 http://informator.starachowice.pl/